W Polsce i na świecie budownictwo naturalne jest coraz bardziej popularne. Sporo jest już specjalistów w budownictwie naturalnym, a technologie budownictwa naturalnego są stale ulepszane, aby było bezpieczne, trwałe, energooszczędne i komfortowe. Potrzeba czasu, aby stworzyć nowe rozwiązania i je testować. Potrzeba przyuczyć ludzi do tej formy budownictwa.
Są już pierwsze książki w języku polskim na temat budowania naturalnego i są pierwsze ekipy sprawnie budujące w systemie naturalnym, a ci najlepsi mają pełne ręce roboty.
Skąd wynika zainteresowanie budownictwem naturalnym? Co jest takiego fascynującego w budownictwie naturalnym? Skąd taki trend?

Z pewnością zauważyć można modę na zdrowe, ekologiczne, organiczne, naturalne. Eko żywność, eko ubrania, eko taksówki, eko budowy. Choć trudno mi dostrzec związek taksówki z ekologicznością, to faktem jest, że wszystko co jest eko jest na czasie.

Budownictwo naturalne nie jest tylko nazwą, jak to jest w przypadku niektórych usług czy produktów.

Budownictwo naturalne to powrót do korzeni, faktyczne użycie materiałów, które są bezpieczne dla człowieka, naturalne i zdrowe, to również filozofia bycia bliżej natury, doświadczania jej.

Jak bardzo dom może być naturalny w dzisiejszych czasach? Czy może być naturalny w 100%? Przed takim wyzwaniem stoją obecnie architekci i ekipy budownictwa naturalnego. Jak połączyć to co naturalne z wymogami, przepisami i innymi ograniczeniami? Z pewnością nie jest to łatwe. Aby lepiej rozumieć naturalne budownictwo i umieć wybrać to co będzie dla nas najkorzystniejsze przede wszystkim trzeba wiedzieć:

Co to są naturalne materiały budowlane?

– Kamień polny

– Piasek, żwir
– Ziemia
– Glina surowa
– Wapno
– Drewno
– Słoma
– Konopie
– Korek

Co jest ważne w budownictwie naturalnym?
– rodzaj użytych materiałów do konstrukcji
– rodzaj użytych materiałów do wykończeń (co zamiast lakierów, farb, substancji zawierających lotne związki organiczne LZO itp.)
– procentowy udział materiałów innych niż naturalne – trzeba dbać aby był jak najniższy, a materiały nienaturalne były użyte tylko tam gdzie jest to konieczne. Warto zwrócić uwagę aby nie tylko ściany były naturalne, ale również podłoga i dach.
– stopień przetworzenia użytych materiałów
– oddziaływanie danego materiału na człowieka, czy ma materiał jest promieniotwórczy, wydziela substancje toksyczne, działa neutralnie czy pozytywne.
– zdrowotność użytego materiału – ograniczenie niekorzystnego działania innych substancji ale również korzystne oddziaływanie na zdrowie człowieka poprzez utrzymanie właściwej wilgotności, blokowanie smogu elektromagnetycznego i rozwoju pleśni.
– oddziaływanie budowy na środowisko – zwrócić uwagę podczas realizacji jak duża i jak długo trwa emisja spalin, czy hałasu ze sprzętów budowlanych oraz jaki wpływ będzie miała budowa po jej zakończeniu
– pozyskiwanie materiałów na miejscu (ograniczenie transportu)
– wykorzystanie materiałów z recyklingu (pomimo iż są tanie i ograniczamy ilość śmieci, to nie każdy chce mieć dom w którym są elementy plastyku – jednak taki sposób myślenia jest w pewnym sensie dobrym rozwiązaniem dla środowiska)
– możliwość łatwego recyklingu
– dostosowanie funkcjonalności do obecnych realiów
– wybór odpowiedniej technologii

To oczywiście nie wszystkie aspekty budownictwa naturalnego, bo ważne są również finanse i kwestie indywidualne. Z pewnością każdy kto decyduje się na wybudowanie domu w technologii naturalnej powinien zadbać o jak najszerszą wiedzę w tym temacie.

Strona dotycząca budowy w technologii strawbale